[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) ::
جلد 5 شماره 15 صفحات 44-52 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه معنویت‌گرایی با عشق‌ورزی و الگوی ارتباطی زوجین
مهسا کریمی، وحید دنیوی ، امیر محسن راه نجات، امیرسام کیانی مقدم
گروه روان پزشکی دانشکده پزشکی
چکیده:   (81 مشاهده)
مقدمه: با توجه به نقش سلامت خانواده در جامعه و همچنین تأثیر الگو‌های ارتباطی و سبک‌های عشق‌ورزی در سلامت خانواده، پژوهش حاضر باهدف تعیین رابطه‌ی معنویت‌گرایی با عشق‌ورزی و الگوی ارتباطی زوجین انجام شد.
روش‌ کار: پژوهش حاضر مطالعه توصیفی از نوع همبستگی بود که به‌صورت مقطعی در سال 1395 انجام شد. بدین منظور از میان زوجین ناحیه 4، منطقه 20 شهر تهران، نمونه‌ای با حجم 500 نفر (250 نفر زن، 250 نفر مرد) درمجموع، 250 زوج با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های الگوی ارتباطی زوجین (CPQ) کریستنسن و سالاوی (1984)، معنویت پارسیان و دونینیگ (2009) و نگرش‌های مربوط به عشق هندریک و هندریک (1986) استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نشان داد که متغیر عشق‌ورزی زوجین با مؤلفه‌های اهمیت اعتقادات معنوی، خودآگاهی، نیازهای معنوی و فعالیت معنوی به ترتیب همبستگی مستقیم در سطح معناداری (01/0) داشت. مؤلفه‌های معنویت از عشق‌ورزی، پیش‌بینی معناداری ارائه دادند. از بین الگو‌های ارتباطی، الگوی سازنده متقابل رابطه مثبت و معناداری با مؤلفه‌های معنویت در سطح 01/0 داشت و الگو‌های کناره‌گیری/ توقع، مردمتوقع/زن کناره‌گیر، زن متوقع/ مرد کناره‌گیر و اجتناب متقابل با مؤلفه‌های معنویت رابطه منفی و معناداری داشتند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش می‌توان گفت هرچقدر اعتقادات معنوی، خودآگاهی، نیازهای معنوی و فعالیت معنوی بالاتر باشد، به دنبال آن‌هم عشق‌ورزی زوجین بالاتر است و زوجین در ایجاد رابطه سازنده متقابل و کاهش رفتا‌رهای اجتنابی ناسالم بهتر عمل می‌کنند
واژه‌های کلیدی: معنویت‌گرایی، عشق‌ورزی، الگوی ارتباطی زوجین
متن کامل [PDF 633 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Relationship spirituality with loving style and couple’s communication pattern . 3. 2017; 5 (15) :44-52
URL: http://npwjm.ajaums.ac.ir/article-1-425-fa.html
کریمی مهسا، دنیوی وحید، راه نجات امیر محسن، کیانی مقدم امیرسام. رابطه معنویت‌گرایی با عشق‌ورزی و الگوی ارتباطی زوجین. 1. 1396; 5 (15) :44-52

URL: http://npwjm.ajaums.ac.ir/article-1-425-fa.html

دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
پرستار و پزشک در رزم Nurse and Physician Within War
قابل توجه پژوهشگران و نویسندگان محترم مقالات بر اساس آخرین مصوبه شورای سردبیران فصلنامه پرستار و پزشک در رزم تا اطلاع ثانوی از پذیرش مقالات زیر خودداری می شود: 1. مقالاتی که اطلاعات آنها با استفاده از پرسشنامه جمع آوری شده باشد. 2. نامه به سردبیر (بجز در مواردی که نقد سازنده از مقالات چاپ شده قبلی باشد)
Persian site map - English site map - Created in 0.056 seconds with 802 queries by yektaweb 3571