:: دوره 7، شماره 24 - ( شماره پاییز 98 ویژه نامه بهداشت روان 1398 ) ::
جلد 7 شماره 24 صفحات 102-93 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی آموزش مهارت‌های جنسی بر طرحواره جنسی و رضایتمندی زناشویی زنان متاهل
فرشته صانعی، حمید مهرابی*، مستوره صداقت، فرشته زرندی
چکیده:   (1062 مشاهده)
مقدمه: این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی آموزش مهارت­های جنسی برطرحواره جنسی و رضایت­مندی زناشویی زنان متاهل انجام شد.
روش کار: این پژوهش نیمه­تجربی با طرح پیش ­آزمون و پس­ آزمون و با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری این پژوهش را زنان متاهل شهر تهران تشکیل دادند که 40 نفر نمونه با توجه به ملاک­های ورود این پژوهش انتخاب شدند و در دو گروه آزمایش و کنترل به صورت تصادفی گمارده شدند و با ابزارهای این پژوهش که شامل: پرسشنامه طرحواره جنسی زنان (سیروانوسکی و اندرسون) و پرسشنامه رضایت­مندی زناشویی انریچ بود، داده­ها جمع­آوری شد و ابتدا روی دو گروه پیش­ آزمون اجرا گردید و سپس مداخله آموزشی طی 6 جلسه 90 دقیقه­ای به صورت یک جلسه در هفته برای گروه آزمایش اجرا شد و پس از اتمام برنامه آموزشی، پس­آزمون برای هر دو گروه اجرا شد.
یافته ها:نتایج تحلیل فرضیه­ها با استفاده از روش تحلیل ضریب همبستگی و تحلیل کواریانس نشان داد که آموزش مهارت­های جنسی بر رضایت­مندی زناشویی اثربخش است و آموزش جنسی بر طرح­واره جنسی اثربخش است و بین طرح­واره جنسی با رضایت زناشویی در بین زنان متأهل رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.
نتیجه ­گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که آموزش مهارت­های جنسی بر بهبود طرح­واره جنسی و رضایت زناشویی زنان متاهل اثربخش است.
واژه‌های کلیدی: اثربخشی آموزش‌های جنسی، طرح‌واره جنسی، رضایت‌مندی زناشویی.
متن کامل [PDF 744 kb]   (1763 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/16 | پذیرش: 1399/3/16 | انتشار: 1399/3/16


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 24 - ( شماره پاییز 98 ویژه نامه بهداشت روان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها