:: دوره 5، شماره 17 - ( زمستان 96 1396 ) ::
جلد 5 شماره 17 صفحات 45-36 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی درمان پذیرش و تعهد و رفتاردرمانی دیالکتیکی بر کاهش تکانشگری افراد معتاد
کامران امیریان، شهرام مامی، وحید احمدی، جهانشاه محمد زاده
چکیده:   (3161 مشاهده)
مقدمه: پژوهش حاضر با هدف بررسی مقایسه اثربخشی درمان پذیرش و تعهد (Acceptance and Commitment Therapy) و رفتاردرمانی دیالکتیکی ((Dialectical Behavior Therapy  بر کاهش تکانشگری افراد معتاد انجام شد.
روش­ کار: پژوهش حاضر از نوع  شبه­آزمایشی، پیش­آزمون، پس­آزمون، گروه کنترل و پیگیری است. جامعه آماری شامل کلیه افراد معتاد شهر کرمانشاه می­باشد. حجم نمونه، شامل 60  نفر می­باشد که به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی ساده در سه گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند (20 بیمار در هر گروه).  افراد در ACT و DBT هر کدام به ترتیب 10 و 12 جلسه تحت مداخله قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ مداخله­ای را دریافت ننمود. ابزارهای پژوهش مقیاس تکانشگری بود که در هر سه مرحله پیش­آزمون، پس­آزمون و پیگیری بر روی آزمودنی­ها اجرا شد. داده­های به دست آمده با روش­های تحلیل واریانس با اندازه­های تکراری و آزمون تعقیبی بونفرنی با SPSS-20 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد در مرحله بعد از مداخله و مرحله پیگیری دو گروه آزمایش یعنی ACT و DBT نسبت به گروه کنترل اثربخشی بیشتری در کاهش نمرات تکانشگری داشتند. در پایان دوره مداخله و مرحله پیگیری، بین اثربخشی ACT و DBT بر کاهش نمرات تکانشگری تفاوت معناداری وجود نداشت.
بحث: این پژوهش، در مجموع حمایتی تجربی برای ACT و DBT بر کاهش تکانشگری فراهم می‌کند
واژه‌های کلیدی: ACT، DBT، تکانشگری، افراد معتاد
متن کامل [PDF 507 kb]   (3227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/4/18 | پذیرش: 1397/4/18 | انتشار: 1397/4/18


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 17 - ( زمستان 96 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها