:: دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) ::
جلد 5 شماره 15 صفحات 11-19 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه شادکامی و بهزیستی روان‌شناختی با رضایت شغلی پرستاران بیمارستان‌های نظامی استان خوزستان
زهره زادحسن، مصطفی دهقانپور*، مصطفی بسطامی، حسن یار احمدی
چکیده:   (2923 مشاهده)
مقدمه: رضایت شغلی نیروی انسانی از مهم­ترین عوامل موثر در کارایی و بهره­وری پرستاران است. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه شادکامی و بهزیستی روان­شناختی با رضایت شغلی پرستاران بیمارستان­های نظامی استان خوزستان انجام شده است.
روش کار: در این پژوهش توصیفی250 نفر از پرستاران بیمارستان­های نظامی استان خوزستان بصورت نمونه گیری دردسترس به عنوان نمونه انتخاب شدند. از پرسشنامه رضایت شغلی، شادکامی آکسفورد و بهزیستی روان­شناختی ریف برای جمع آوری داده­ها استفاده شد. داده­ها با استفاده از تحلیل همبستگی و رگرسیون مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: در این مطالعه مشخص شد شادکامی و بهزیستی با رضایت شغلی پرستاران رابطه مثبت و معنادار داشتند. در یک مدل پیش­بین شادکامی و رشد شخصی موثرترین متغیرها در پیش بینی رضایت شغلی بودند که این متغیرها مجموعا توانستند 41 درصد رضایت شغلی را پیش بینی کنند که در این مدل شادکامی بالاترین وزن استاندارد را داشت.
نتیجه گیری: با توجه به ارتباط معنادار شادکامی و بهزیستی روان­شناختی با رضایت شغلی پیشنهاد می­شود برنامه­ریزان و مدیران ارشد در طراحی اهداف و ارزش­های سازمانی ضمن توجه به شادکامی و بهزیستی پرستاران، به اهداف و ارزش­های آنان توجه نمایند.
واژه‌های کلیدی: رضایت شغلی، شادکامی، بهزیستی روان‌شناختی، پرستاران.
متن کامل [PDF 524 kb]   (3113 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/1/11 | پذیرش: 1396/5/19 | انتشار: 1396/9/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها