:: دوره 10، شماره 34 - ( بهار ۱۴۰۱ 1401 ) ::
جلد 10 شماره 34 صفحات 29-22 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی کیفیت زندگی بر اساس تاب‌آوری، سرسختی روان‌شناختی و حمایت اجتماعی با نقش واسطه‌ای جرئت ورزی در زنان شاغل شهر تهران
شیوا شکرپورشفیعی ، جواد خلعتبری* ، شهره قربان شیرودی
دانشگاه آزاد
چکیده:   (306 مشاهده)
مقدمه: هدف پژوهش حاضر بررسی رابطه ساختاری کیفیت زندگی براساس تاب آوری، سرسختی روانشناختی و حمایت اجتماعی با نقش واسطه ای جرات ورزی در زنان شاغل شهر تهران بود.
 روش: روش مورد استفاده در این پژوهش برحسب هدف کاربردی و از نظر گردآوری داده‌ها توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعۀ کلی پژوهش زنان شاغل شهر تهران بود که از پاییز 99 تا پایان بهار 1400 در مشاغل مختلف شهر تهران مشغول به کار بودند. روش نمونه­گیری با استفاده از نمونه گیری در دسترس بود. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از روش همبستگی پیرسون و مدل تحلیل مسیر  با استفاده از نرم افزار تخصصی AMOS استفاده شد.
یافته ها: یافته های پژوهش حاضر حاکی از آن بود که سرسختی روانشناختی به صورت غیر مستقیم (به واسطه جرات ورزی )، تاثیر مثبت و معناداری بر کیفیت زندگی زنان شاغل دارد از طرفی حمایت اجتماعی نیز به صورت غیر مستقیم (به واسطه جرات ورزی )، اثر مثبت و معنادار بر کیفیت زندگی زنان شاغل دارد. علاوه براین تاب آوری به صورت غیر مستقیم (به واسطه جرات ورزی )، اثر مثبت و معنادار بر کیفیت زندگی زنان شاغل دارد.یافته دیگر تحقیق نیز حاکی از بود که بین جرات­ورزی با کیفیت زندگی در زنان شاغل رابطه معنی­داری وجود دارد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته­های بدست آمده می­توان برنامه­هایی را با هدف افزایش تاب آوری، سرسختی روانشناختی،حمایت اجتماعی و جرات ورزی در زنان شاغل طراحی و اجرایی کرد. بهبود این ویژگی ها می­تواند زمینه افزایش کیفیت در زندگی زنان شاغل را فراهم کند.
شماره‌ی مقاله: 3
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، تاب آوری، سرسختی روانشناختی، حمایت اجتماعی، جرئت ورزی
متن کامل [PDF 525 kb]   (160 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/17 | پذیرش: 1401/3/27 | انتشار: 1401/3/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 34 - ( بهار ۱۴۰۱ 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها