:: دوره 10، شماره 34 - ( بهار ۱۴۰۱ 1401 ) ::
جلد 10 شماره 34 صفحات 21-14 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی زوج درمانی بر اساس رویکرد واقعیت درمانی مبتنی بر نظریه انتخاب بر رضایت زناشویی زوجین نظامی
بهناز بهمنی ، سعیده سادات حسینی ، کریم افشارنیا
چکیده:   (1740 مشاهده)
مقدمه: خانواده اولین بافتی است که افراد در آن فکر، احساس و رفتار می‌کنند، یاد می‌گیرند و رشد می‌یابند. نبود رضایت زناشویی یا افزایش تعارضات زناشویی می­تواند منجر به پدیده¬هایی نظیر طلاق شود که عامل فروپاشی بنیادی‌ترین بخش جامعه یعنی خانواده است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی زوج درمانی بر اساس رویکرد واقعیت درمانی مبتنی بر نظریه بر ارتقای رضایت زناشویی زوجین نظامی شهر همدان انتخاب انجام شد.
روش کار: حاضر شبه آزمایشی از نوع پیش آزمون – پس آزمون همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری را کلیه زوجینی که در نیمسال دوم سال 1398 به مرکز مشاوره دبستان زیر نظر نیروی انتظامی در شهر همدان مراجعه کرده بودند؛ تشکیل دادند. نمونه¬های این پژوهش، 30 نفر از جامعه مذکور بودند که با استفاده از روش نمونه¬گیری در دسترس انتخاب گردیدند و به روش تصادفی ساده، در دو گروه آزمایش (15نفر) و کنترل (15نفر) گماشته شدند و به پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ (فوروز و السون، ۱۹۹۳) پاسخ دادند. گروه آزمایش به مدت 8  جلسه به صورت هفته ای 1 جلسه 90 دقیقه ای تحت آموزش واقعیت درمانی قرار گرفت و گروه کنترل در این مدت مداخله ای دریافت نکرد. داده¬ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین و انحراف استاندارد) و تحلیل کوواریانس در نرم افزار SPSS-23 تحلیل شدند.
یافته ها:  نتایج نشان داد که زوج درمانی بر اساس رویکرد واقعیت درمانی مبتنی بر نظریه انتخاب بر رضایت زناشویی زوجین نظامی تاثیر دارد (01/0> P).    
شماره‌ی مقاله: 2
واژه‌های کلیدی: کلید واژه ها: زوج درمانی، واقعیت درمانی، نظریه انتخاب، رضایت زناشویی، نظامی.
متن کامل [PDF 349 kb]   (332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/18 | پذیرش: 1401/3/27 | انتشار: 1401/3/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 34 - ( بهار ۱۴۰۱ 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها