:: دوره 8، شماره 27 - ( تابستان 99 1399 ) ::
جلد 8 شماره 27 صفحات 7-15 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و نظم‌جویی فرآیندی هیجان در کیفیت زندگی بیماران همودیالیز
رزیتا کلباسی ، محمد حاتمی* ، محمد صیرفی ، منیرالسادات حاکمی ، مهرداد ثابت
دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (636 مشاهده)
مقدمه: بیماری کلیوی موجب بروز مشکلات متعدد جسمانی و روانی برای فرد بیمار شده و موجب افت کیفیت زندگی این افراد می‌شود. هدف پژوهش حاضر مقایسه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و نظم‌جویی فرآیندی هیجان در کیفیت زندگی و بیماران همودیالیز بود.
روش کار: پژوهش حاضر جزء طرح‌های نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون پس‌آزمون- پیگیری سه گروهی بود. جامعه آماری این مطالعه شامل کلیه بیماران همودیالیز مراجعه‌کننده به بیمارستان لقمان تهران در سال 1398 بودند. از بین این بیماران کسانی که واجد شرایط برای ورود به پژوهش بودند، با روش نمونه‌گیری در دسترس (با در نظر گرفتن ملاک‌های ورود و خروج)، ابتدا 45 نفر  انتخاب شدند و سپس به صورت تصادفی در سه گروه گمارش شدند (15 نفر در گروه آزمایش اول و 15 نفر در گروه آزمایش دوم و 15 نفر در گروه کنترل در انتظار درمان). ابزار پژوهش پرسش‌نامه کیفیت زندگی بیماران کلیوی هایس و همکاران (2003)  بود. داده‌های پژوهش با استفاده از تحلیل واریانس مختلط تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل داده‌ها نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و نظم فرآیندی هیجان در شرکت‌کنندگان گروه‌های آزمایشی به نسبت گروه کنترل در انتظار درمان تأثیر معناداری بر بهبود کیفیت زندگی بیماران همودیالیز داشت (P<0/05). همچنین اثربخشی روش درمان پذیرش و تعهد بر کیفیت زندگی بیماران بیشتر بود (P<0/05).
نتیجه‌گیری: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و آموزش نظم‌جویی فرآیندی هیجان با افزایش کنترل رفتار و تمایل به تجربه کردن گستره‌ای از عواطف بر بهبود کیفیت زندگی بیماران همودیالیز موثر است.
واژه‌های کلیدی: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، نظم‌جویی فرآیندی هیجان، کیفیت زندگی، بیماران همودیالیز
متن کامل [PDF 383 kb]   (182 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/18 | پذیرش: 1399/8/16 | انتشار: 1399/12/12XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 27 - ( تابستان 99 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها