:: دوره 9، شماره 31 - ( تابستان 1400 1400 ) ::
جلد 9 شماره 31 صفحات 102-92 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر نوروتراپی بر کاهش تکانش گری و تصمیم گیری پر خطر در دانش آموزان پسر دبیرستانی با نشانه های نقص توجه/بیش فعالی
راهب جعفری*، منصور بیرامی
دانشگاه تبریز
چکیده:   (636 مشاهده)
مقدمه: اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی یکی از اختلالات شایع دوران کودکی می‌باشد. پژوهش حاضر نیز با هدف اثربخشی نوروتراپی بر کاهش تکانش‌گری و تصمیم‌گیری پر خطر در دانش آموزان پسر دبیرستانی با نشانه‌های نقص‌توجه/بیش‌فعالی انجام شد.
روش‌کار: طرح پژوهش حاضر به صورت نیمه آزمایشی با دو گروه آزمودنی بود که در سال تحصیلی 98-1397 انجام شد. نمونه آماری پژوهش حاضر شامل 30 آزمودنی بود، بدین صورت که یک گروه 15 نفره شامل افراد مبتلا به نشانگان اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی و 15 نفر در گروه پلاسیبو بودند، یعنی افرادی که مبتلا به نشانگان اختلال فوق هستند اما مداخله‌ای که برای آن­ها صورت گرفت واقعی نبود. ابزار پژوهش شامل دستگاه نوروفیدبک، آزمون بازداری پاسخ برو-نرو، آزمون خطرپذیری بادکنکی و پرسشنامه نشانگان نقص‌توجه/بیش‌فعالی افراد بالغ بود. تحلیل داده­ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 19 و با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره انجام شد.
یافته‌­ها: تحلیل داده­ها نشان داد که بین میانگین نمره­های پیش‌آزمون و پس‌آزمون گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنی­داری وجود داشت(p<0/01) ، به نحوی که نوروتراپی باعث کاهش تکان‌گری و تصمیم‌گیری پر خطر در افراد مبتلا به نشانگان اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی شده است.
نتیجه­‌گیری: با توجه به تاثیرات مثبت این روش بر کاهش تکانش‌گری و تصمیم‌گیری پرخطر افراد مبتلا به اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی، این مطالعه نشان داد که نوروتراپی می­تواند به عنوان یک روش موثر برای دستیابی به عملکرد بهینه در افرادی که اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی دارند می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
شماره‌ی مقاله: 9
واژه‌های کلیدی: نوروتراپی، تکانشگری، تصمیم گیر پرخطر، شناخت، اختلال نقص توجه_ بیش فعالی.
متن کامل [PDF 377 kb]   (10344 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/9 | پذیرش: 1400/10/29 | انتشار: 1400/10/29XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 31 - ( تابستان 1400 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها