:: دوره 7، شماره 23 - ( 6-1398 ) ::
جلد 7 شماره 23 صفحات 33-38 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر 8 هفته تمرین سرعتی همراه با مکمل جینسینگ بر توان هوازی و بی‌هوازی دختران تمرین‌ کرده
گل‌فروز میرزاپور ‌نورآبادی، عباس صارمی، محمد پرستش*
گروه فیزیولوژی و آسیب شناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه اراک، اراک، ایران
چکیده:   (696 مشاهده)
مقدمه: جینسینگ از جمله مکمل­ های گیاهی است که امروزه جهت بهبود کارایی ورزشکاران استفاده می­ شود. هدف از تحقیق حاضر بررسی اثر ۸ هفته تمرین سرعتی همراه با مکمل جینسینگ بر توان هوازی و بی‏هوازی دختران تمرین کرده بود.
روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی، ۳۰ دختر فعال به طور تصادفی در سه گروه تمرین به همراه مکمل، تمرین و کنترل قرار گرفتند. افراد گروه مکمل به همراه تمرین و تمرین به مدت ۸ هفته، سه جلسه در هفته به اجرای تمرینات سرعتی پرداختند. گروه مکمل به همراه تمرین یک ساعت قبل از تمرینات سرعتی یک عدد کپسول ۲۵۰ میلی گرمی جینسینگ مصرف می ‏کردند. قبل و بعد از برنامه تمرین و مکمل دهی، توان هوازی و بی هوازی و عملکرد سرعتی اندازه گیری به عمل آمد. به منظور بررسی نتایج از آزمون تحلیل واریانس یک طرفه و آزمون تعقیبی توکی در سطح معنی ­داری 0/05P استفاده شد.
یافته ‏ها: یافته‏ ها نشان داد که توان هوازی و عملکرد سرعتی در گروه تمرین به همراه مکمل نسبت به گروه تمرین و کنترل به­ طور معنی‏ داری بهبود پیدا کرد، در حالی که توان بی‏هوازی در بین سه گروه تفاوت معنی ‏داری نداشت.
بحث و نتیجه­ گیری: براساس یافته­ های تحقیق حاضر به نظر می‏ رسد که مکمل جینسینگ می ‏تواند باعث بهبود توان هوازی و عملکرد سرعتی شود.
واژه‌های کلیدی: تمرین سرعتی، جینسینگ، توان هوازی، توان بی‌هوازی، عملکرد سرعتی
متن کامل [PDF 604 kb]   (215 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/10/5 | پذیرش: 1398/4/1 | انتشار: 1399/2/12


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 23 - ( 6-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها