:: دوره 7، شماره 23 - ( 6-1398 ) ::
جلد 7 شماره 23 صفحات 20-25 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی شفقت درمانی بر بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه
فاطمه معینی*، نجمه طاهری، ناصر گودرزی، پرویز دباغی، امیر محسن راه نجات، وحید دنیوی
چکیده:   (1218 مشاهده)
مقدمه: اختلال استرس پس از سانحه یکی از فراگیرترین اختلالات پس از وقوع حوادث آسیب‌زا است. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی شفقت درمانی بر بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه انجام شد.
روش کار: جامعه آماری شامل جانبازان جنگ تحمیلی مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه مراجعه‌کننده به بیمارستان ابن سینای شهر مشهد بود که از میان آنها تعداد 30 نفر به شیوه در دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایشی و کنترل (هرگروه 15 نفر) قرار گرفتند. گروه آزمایش طی هشت جلسه، شفقت درمانی را دریافت کردند و گروه کنترل هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. متغیر وابسته در دو نوبت پیش‌آزمون و پس‌آزمون مورد اندازه‌گیری قرار گرفت. برای اندازه­‌گیری متغیر از مقیاس استرس پس از سانحه می­‌سی‌­سی‌­پی استفاده شد.
نتایج: تحلیل داده‌ها با استفاده از روش تحلیل کواریانس تک‌متغیره نشان داد که با کنترل اثرات پیش‌آزمون، شفقت درمانی اثر معنی‌داری بر بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه داشت.
 نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر نشان می‌دهد که شفقت درمانی گروهی با کاهش در هیجانات منفی و بهبود روابط بین فردی باعث بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: اختلال استرس پس از سانحه، شفقت درمانی، جانبازان.
متن کامل [PDF 851 kb]   (623 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/5/24 | پذیرش: 1398/7/28 | انتشار: 1399/2/12


XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 23 - ( 6-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها