:: دوره 7، شماره 22 - ( بهار 1398 1398 ) ::
جلد 7 شماره 22 صفحات 93-99 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روش تحقیق ترکیبی با مروری بر مطالعات انجام شده در حوزه حوادث و بلایا
فائضه بنی یعقوبی، سمیه آزرمی*، زهرا فارسی، مریم نادری
چکیده:   (714 مشاهده)
مقدمه: پژوهش ترکیبی، بر گردآوری، تجزیه و تحلیل و ترکیب دو نوع داده کمی و کیفی در یک پژوهش واحد یا مجموعه ای از پژوهش ها تأکید می کند. استفاده از این روش پژوهش در حوزه های مطالعاتی مختلف از جمله حوادث و بلایا، همچنان در حال توسعه بوده و بسیاری از پژوهشگران ممکن است با این نوع روش پژوهش آشنایی کامل نداشته و در انجام این نوع طرح ها دچار مشکل شوند. لذا هدف از تدوین این مقاله، آشنایی بیشتر پژوهشگران با روش پژوهش ترکیبی و مروری بر مطالعات انجام شده با این رویکرد در حوزه حوادث و بلایا می باشد.
مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه مروری است که با استفاده از کلیدواژه های پژوهش ترکیبی، فاجعه و بحران و جستجو در داده پایگاه های داخلی و بین المللی sid.ir، Google scholar، PubMed و Web of science در سال های 2000 تا 2018 انجام گردید.
یافته ها: در طی دهه گذشته روش تحقیقاتی ترکیبی به عنوان یک روش متمایز ارتقاء و ترویج داده شده است. ارتباط و ادغام داده های کیفی و کمی در فرایند تحقیق، کلید تمایز روش تحقیقاتی ترکیبی از سایر روش هاست. در مطالعه حاضر پژوهشگران به بررسی روش پژوهش ترکیبی استفاده شده در تعدادی از مطالعات حوزه حوادث و بلایا  پرداختند.
بحث و نتیجه گیری: روش پژوهش ترکیبی، بسیار متنوع بوده و می توان کاربرد پژوهش های ترکیبی را با توجه و در نظرگرفتن اصل تناسب روش با مسئله پژوهش به پژوهشگران توصیه کرد.
واژه‌های کلیدی: بحران، پژوهش ترکیبی، فاجعه
متن کامل [PDF 344 kb]   (892 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/18 | پذیرش: 1398/9/18 | انتشار: 1398/9/18


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 22 - ( بهار 1398 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها