:: دوره 6، شماره 21 - ( مستان 97 1397 ) ::
جلد 6 شماره 21 صفحات 53-59 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه اجرای نظام پرداخت سیستم گروه‌های تشخیص مرتبط و کاهش هزینه های درمانی در یک بیمارستان نظامی
اباسط میرزایی*، عباس گمار، غلامرضا ابراهیمی، مائده تفضلی، لیلا سلطانی، زهره فکری، لیلا برنا
چکیده:   (620 مشاهده)
مقدمه: ساز و کار بازپرداخت هزینه های درمان یکی از عوامل مهمی است که به طور مستقیم و غیرمستقیم در مدیریت مالی و کنترل هزینه های بیمارستان تأثیرگذار است. این مطالعه به منظور بررسی رابطه بین اجرای نظام پرداخت سیستم گروه های تشخیص مرتبط و کاهش هزینه های درمانی در بیمارستان نظامی شهر تهران انجام شده است.
روش کار: مطالعه توصیفی تحلیلی حاضر در یک بیمارستان نظامی شهر تهران در سال 1397انجام شد. در این پژوهش ابتدا هزینه واقعی خدمات و مدت اقامت پرونده ها از سیستم اطلاعات بیمارستانی استخراج سپس متوسط هزینه و اقامت بیمار برای هر یک از اعمال جراحی تعیین و با هزینه و متوسط اقامت بیمار تعیین شده در نظام گلوبال ایران مقایسه گردید. در نهایت معناداری تفاوت میانگین هزینه و متوسط اقامت بیمار با استفاده از آزمون  tدرنسخه 16 نرم افزار SPSS مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: حدود یک چهارم از پرونده های بیماران بستری در بیمارستان مورد مطالعه، پرونده های گلوبالی بودند. در این بیمارستان 64 درصد موارد گلوبال در گروه اعمال زنان و زایمان، 16 درصد موارد در گروه اعمال جراحی عمومی و 20 درصد موارد در گروه اعمال جراحی چشم بود. در 95 درصد پرونده ها، احتساب هزینه عمل جراحی با گلوبال به سود بیمارستان بوده است، که 97درصد از این اختلاف هزینه ها معنادار بودند.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به کاهش مدت اقامت بیماران در اعمال جراحی گلوبال، بازنگری در سیستم بازپرداخت فعلی و پیاده سازی سیستم بازپرداخت آینده نگر برای سایر تشخیص ها و اعمال جراحی پیشنهاد میگردد.
واژه‌های کلیدی: سیستم های بازپرداخت آینده نگر، گروههای مرتبط تشخیصی، نظام گلوبال ایران
متن کامل [PDF 284 kb]   (202 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/4/16 | پذیرش: 1398/4/16 | انتشار: 1398/4/16


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 21 - ( مستان 97 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها