:: دوره 6، شماره 20 - ( پاییز 97- ویژه نامه همایش بهداشت روان 1397 ) ::
جلد 6 شماره 20 صفحات 60-70 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی هیجانی و شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر کاهش دشواری تنظیم هیجان زنان مبتلا به اختلال وحشتزدگی
المیرا کیانی پور، فریبا حسنی*، امیر محسن راهنجات، افسانه قنبری پناه
چکیده:   (1689 مشاهده)
مقدمه: هدف از پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی هیجانی و شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی بر دشواری تنظیم هیجان زنان مبتلا به اختلال وحشت‌زدگی بود.
 روش­ کار­: این پژوهش شبه آزمایشی از نوع پیش­ آزمون- پس­ آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش زنان با اختلال وحشت‌زدگی بودند که در سال 1396 به بیمارستان آموزشی، پژوهشی و درمانی و روان‌پزشکی 505 ارتش در تهران جهت درمان سرپایی مراجعه نمودند و از میان آن­ها تعداد 45 نفر به روش نمونه ­گیری هدفمند انتخاب و به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل جای داده شدند. هر دو گروه آزمایش طی 11 جلسه، هفته‌ای دو جلسه 90 دقیقه‌ای، تحت درمان قرار گرفتند. پرسشنامه­ های دشواری تنظیم هیجان (DERS) و عقاید هراس(PBI) پیش از آغاز درمان و پایان جلسات درمان اجرا شدند. گروه کنترل هیچ مداخله­ ای دریافت نکرد.
یافته­ ها: نتایج تحلیل کوواریانس چند متغیره نشان داد هر دو روش طرحواره درمانی هیجانی و شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­ آگاهی روی دشواری در تنظیم هیجان زنان مبتلا به اختلال وحشت‌زدگی تأثیرگذار بود.
 نتیجه­ گیری: طرحواره درمانی هیجانی اثربخشی بیشتری بر دشواری در تنظیم هیجان زنان مبتلا به اختلال وحشتزدگی نسبت به شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی داشت. بنابراین می­توان از آن در جهت بهبود تنطیم هیجان استفاده کرد
واژه‌های کلیدی: طرحواره درمانی هیجانی، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی، دشواری در تنظیم هیجان، اختلال وحشتزدگی
متن کامل [PDF 826 kb]   (553 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/12/10 | پذیرش: 1397/12/10 | انتشار: 1397/12/10


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 20 - ( پاییز 97- ویژه نامه همایش بهداشت روان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها