:: دوره 5، شماره 16 - ( 10-1396 ) ::
جلد 5 شماره 16 صفحات 59-67 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری توصیفی بر مکانیسم های موثر برادراک درد عضو خیالی با تاکید ویژه بر درمان-های روانشناختی
سارا نامجو*، حسن احدی، محمد رضا صیرفی
چکیده:   (1773 مشاهده)
مقدمه: درد عضو خیالی ماهیتی شایع و مبهم دارد و منجر به کاهش سلامت جسمی،‌ عملکرد روانی و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت در افراد قطع عضو شده می‌شود. در حالی که درمان‌های دارویی و فیزیکی اغلب با اثربخشی موقت و عود مجدد همراه هستند، ‌روان‌درمانی ممکن است نتایج پایا‌تری را در پی داشته باشد. در مقاله حاضر یک مرورِتوصیفی بر پدیده درد عضو خیالی با توابع، پاتوفیزیولوژی، روی‌آورد‌های نظری تبیین‌کننده، ارائه شده است و سپس به معرفی مداخلات روان‌شناختی با تاکید ویژه بر یکی از مؤثر‌ترین درمان های مواجهه ای به نام «حساسیت زدایی منظم چشم و پردازش مجدد» پرداخته شده است.
روش کار: بر اساس روش‌شناسی مرور منابع، ادبیات پژوهشی در زمینه درد عظو خیالی از طریق سایت های PsycInfo، Medline و Cochrane Library در فاصله زمانی سال‌های 1999 تا 2016  با استفاده از کلمات کلیدی،‌ Phantom limb pain ,treatment , psychotherapy  بررسی شد. از بین مقالات،‌ مراجع و کتب مرتبط،‌ مواردی که مؤلفین صاحب‌نام و مجرب داشتند و بارها مورد استناد قرار گرفته بودند، انتخاب گردیدند.
یافته ها: مفاهیم مرتبط با درد عضو خیالی ،‌رویکرد های مختلف و درمان های روانشناختی موثر ارائه شده است.
نتیجه گیری: عوامل متعددی بر درد فانتوم تاثیر گذار هستند و طبق مبانی نظری علل متعددی مطرح است و اثربخشی درمان های متفاوتی در ادبیات پژوهشی مورد تاکید قرار گرفته است. درمان حساسیت زدایی منظم چشم و پردازش مجدد به عنوان یک روان درمانی مرجع  و روشی که با رویکرد برآمده از علم عصب شناختی انسجام پیدا‌کرده است متمایز از روان درمانی های کلاسیک می باشد و به عنوان مدل درمانی متناسب با رویدادها و مشکلات حل و فصل نشده برای مشکلات مزمن و مقاوم به درمان  به کار می رود.
واژه‌های کلیدی: درد عضو خیالی، ‌ درمان، ‌ روان درمانی، حساسیت زدایی منظم چشم و پردازش مجدد
متن کامل [PDF 665 kb]   (1223 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/2/12 | پذیرش: 1397/2/12 | انتشار: 1397/2/12


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 16 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها