:: دوره 8، شماره 29 - ( 10-1399 ) ::
جلد 8 شماره 29 صفحات 47-40 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آمادگی و عملکرد یک بیمارستان نظامی در برابر حادثه‌ی زمین‌لزره
حسین منصوری، سعیده سادات موسوی*
نیروی زمینی ارتش
چکیده:   (222 مشاهده)
مقدمه: حوادث غیرمترقبه ازجمله بحران­هایی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و تجارب قبلی بعنوان یک تهدید جدی برای کشور ایران محسوب شده و می­تواند سلامت شمار زیادی از انسان­ها را به مخاطره بیاندازد. بیمارستان­ها از جمله مراکزی هستند که در صورت وقوع حوادث بایستی با حداکثر کارایی و اثربخشی به انجام مأموریت بپردازند. این مطالعه با هدف سنجش آمادگی و عملکرد یک بیمارستان نظامی در حادثه­ ی زلزله­ ی استان کرمانشاه انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه ­ی توصیفی در فاصله­ ی کوتاهی بعد از وقوع زلزله با استفاده از چک لیست ارزیابی مدیریت بحران بیمارستان انجام شد. اطلاعات در نه حوزه طبقه­ بندی شده و با نسخه­ ی 17 نرم­ افزار SPSS تجزیه و تحلیل شد.
یافته ­ها: براساس نتایج میزان آمادگی بیمارستان مورد مطالعه 46/80% ارزیابی شد. بیشترین آمادگی مربوط به حوزه ­ی ایمنی و امنیت با 70/7% و کمترین آمادگی مربوط به ارتباطات و تعاملات با 25% آمادگی بود.
بحث: نقاط قوت و ضعف بیمارستان با مأموریت و ساختار سازمانی بیمارستان نظامی در ارتباط می­باشد. همچنین با تمرکز بر تقویت عملکرد بخش­های تریاژ، اورژانس و بهبود مدیریت بحران، می­توان میزان آمادگی بیمارستان را افزایش داد.
واژه‌های کلیدی: آمادگی، عملکرد، بیمارستان نظامی، زمین لرزه
متن کامل [DOCX 44 kb]   (55 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/11/2 | پذیرش: 1396/11/25 | انتشار: 1400/6/16


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 29 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها