:: دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) ::
جلد 5 شماره 15 صفحات 37-31 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی مخاطرات شغلی کارکنان شاغل در هر یک از گروه های شغلی یک بیمارستان نظامی
مصطفی شهابی نژاد*، علیرضا غیاثی، محسن غفاری، اسماء برخوردار، سمیه سلطانی پورشیخ
معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا، مرکز تحقیقات کاربردی
چکیده:   (4927 مشاهده)
  : مخاطرات شغلی از عمده ترین مشکلات بهداشت شغلی می باشند. سیستم های بهداشتی و درمانی مانند دیگر محیط های کاری پرخطر در معرض عوامل خطرناکی قرار دارند. مخاطرات شغلی با ایجاد آسیب های شغلی می توانند بر عملکرد پرسنل تاثیر گذاشته و زندگی افراد شاغل در این محیط ها را به خطر اندازند.
روش کار: این مطالعه در سال 1396 در یک بیمارستان نظامی انجام شد . ابزار جمع آوری داده ها چک لیست بود که بر اساس بررسی متون و مطالعات مشابه طراحی شده بود. روایی صوری و محتوای ابزار توسط خبرگان تائید و ضریب پایایی آن با استفاده از آلفای کرونباخ 81/0 به دست آمد. چک لیست 6 نوع مخاطره فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیکی، روحی و روانی ، بیولوژیکی و مخاطرات مرتبط با ایمنی را می سنجید. اطلاعات به دست آمده بوسیله نرم افزار SPSS 17  و با استفاده از روش های آماری توصیفی تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: بیشترین مخاطرات شغلی در کارکنان بیمارستان مرتبط با مخاطرات روحی و روانی می باشد و مخاطرات بیولوژیکی ، ارگونومیکی ، مرتبط با ایمنی ، شیمیایی و فیزیکی در رده های بعدی قرار دارند. بیشترین مخاطره شغلی مربوط به پزشکان متخصص ارتوپدی و کمترین مخاطره شغلی مرتبط با کارکنان واحد آمار بیمارستان می باشد.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های پژوهش کارکنان یک بیمارستان همواره در معرض مخاطرات شغلی بالقوه ای قرار دارند و در شرایط آسیب پذیری فعالیت می کنند که این می تواند تاثیر منفی بر سلامت جسم و ذهن کارکنان این محیط ها داشته باشد. مخاطرات روحی و روانی در راس هرم مخاطرات شغلی برای کارکنان وجود دارند. 
واژه‌های کلیدی: مخاطرات شغلی، عوامل زیانبار، بیمارستان، کارکنان
متن کامل [PDF 484 kb]   (17154 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/9/30 | پذیرش: 1396/9/30 | انتشار: 1396/9/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 15 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها