:: دوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) ::
جلد 5 شماره 14 صفحات 39-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط سلامت روان سربازان با اعتیاد و آسیب به خود در گذشته
حسین شکاری*، سجاد یوسفی، محمد احمدی
گروه روانشناسی بالینی
چکیده:   (1388 مشاهده)

مقدمه: با توجه به اهمیت سلامت روانی در بین سربازان، پژوهش حاضر به بررسی ارتباط بین اعتیاد و آسیب به خود با سلامت روانی سربازان پرداخته است.

روش کار:  پژوهش حاضر بصورت توصیفی- مقطعی بر روی یک گروه از سربازان تازه وارد ارتش در سال 94 انجام شد. بعد از معاینه ی پزشکی و مصاحبه روانشناسی از سربازان شرکت کننده خواسته شد تا به پرسشنامه سلامت عمومی(GHQ) پاسخ دهند. ارتباط میان ابعاد مختلف سلامت روان با دو متغیر اعتیاد و آسیب به خود در گذشته با استفاده از آزمونهای تی مستقل و آنالیز واریانس مورد بررسی قرار گرفت.

یافته­ ها:  سلامت روان عمومی در میان سربازان با و بدون شواهد اعتیاد تفاوت معناداری نداشت . از زیر مقیاس های سلامت روان، تنها علایم افسردگی در سربازان با شواهد اعتیاد به طور معناداری بیشتری بود. سلامت روان عمومی و تمام زیر مقیاس های چهارگانه در افراد با شواهد آسیب به خود در گذشته به طور معناداری اختلال بیشتری داشتند. سربازان با اعتیاد و آسیب به خود همزمان در زیر مقیاس افسردگی اختلال بیشتری از سایرین نشان دادند.

نتیجه گیری: آسیب به خود در گذشته نسبت به اعتیاد با اختلال بیشتری در سلامت روان همراه است. در سربازان مبتلا به اعتیاد اختلال خلقی بیشترین حیطه ی آسیب پذیر در سلامت روان است.

واژه‌های کلیدی: سلامت روانی، اعتیاد، آسیب به خود، سرباز
متن کامل [PDF 408 kb]   (1307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/5/24 | پذیرش: 1396/5/24 | انتشار: 1396/5/24


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها