:: دوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) ::
جلد 5 شماره 14 صفحات 17-22 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه بین استرس شغلی و تاب‌آوری پرستاران
امید مهدیه ، سعیده درویشی قزانچی
گروه مدیریت و حسابداری دانشگاه زنجان،
چکیده:   (843 مشاهده)

مقدمه: استرس شغلی یکی از عوامل مهم ایجاد عوارض جسمانی و روانی در پرسنل و کاهش بهره‌وری سازمان‌ها است. پرستاری یکی از مشاغل تنش‌زا می‌باشد و بسیاری از پرستاران دارای استرس شغلی شدید هستند. هدف تحقیق حاضر بررسی رابطه بین استرس شغلی و تاب‌آوری در پرستاران می‌باشد.

روش‌ کار: در این تحقیق توصیفی تعداد ۱۵۶ نفر از پرستاران بیمارستان‌های شهر کرمانشاه بصورت در دسترس به عنوان نمونه انتخاب شدند. از پرسشنامه استرس شغلی مؤسسه سلامت و ایمنی انگلستان و پرسشنامه تاب‌آوری کانر و دیویدسون برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. برای داده‌ها با استفاده از تحلیل همبستگی و رگرسیون مورد تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: میانگین استرس شغلی پرستاران در حد متوسط و برابر با ۰۲/۳ و میانگین تاب‌آوری معادل ۱۱/۳ می‌باشد. همبستگی بین استرس شغلی و تاب‌آوری، قوی و معنی‌دار بود. استرس شغلی اثر مستقیم و مثبت بر تاب‌آوری دارد و در مجموع  66 درصد از تغییرات تاب‌آوری توسط استرس شغلی تبیین می‌شود.

نتیجه‌گیری: یافته‌های تحقیق نشان داد اعضای نمونه مورد بررسی استرس شغلی را محیط کاری خود تجربه کرده‌اند. از آنجایی که از بین عوامل استرس، عوامل اجتماعی و فردی به ترتیب بیشترین تأثیر را بر تاب‌آوری دارند، افزایش تعامل و مشارکت با همکاران و بالا بردن میزان آگاهی فرد از مسئولیت شغلی می‌تواند میزان تاب‌آوری را افزایش دهد.

واژه‌های کلیدی: استرس شغلی، تاب‌آوری، پرستار.
متن کامل [PDF 484 kb]   (768 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها