:: دوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) ::
جلد 5 شماره 14 صفحات 10-16 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از تکنیک طیف‌سنجی تبدیل فوریه مادون‌قرمز(FTIR) برای شناسایی باکتریهای شایع در آزمایشگاه‌های بالینی دو مرکز درمانی نزاجا
محمد جواد اکرمی، اختر کاظمی، سعید سلیمان میگونی
مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی
چکیده:   (828 مشاهده)

مقدمه: شناسایی سریع و دقیق عوامل بیماری­زا یکی از مهم ترین و موثرترین مراحل کارتشخیص و درمان بیماری­ها است. هدف از این مطالعه بررسی کارایی روش طیف سنجی فوریه مادون قرمز در شناسایی باکتری­های معمول موجود در بیمارستان­ خانواده و درمانگاه شهید فلاحی اداره بهداشت امداد و درمان نزاجا است.

روش کار: تعداد 300 کلنی باکتری از بخش­های مختلف بیمارستانی جمع آوری شد. با در نظر گرفتن برخی فیلترها تعداد 20 کلنی انتخاب شده و با استفاده از طیف سنجی و تطابق داده­های حاصل از طیف سنجی با داده­های کتابخانه طیفی که از طیف سنجی باکتری­های مرجع تهیه شده از مرکز ذخایر ژنتیکی شناسایی باکتری­ها صورت گرفت. در شناسایی با استفاده از روش FTIR از نرم افزار IR solution جهت اصلاح پیک­ها استفاده شد. جهت سنجش صحت شناسایی از روش­های معمول بیوشیمی جهت شناسایی مجدد باکتری­ها استفاده شد.

یافته­ها: نتایج حاصل از تجزیه به مولفه­های اصلی در ناحیه طیفی CM -14000-400 الگوی تمایزی با شش گروه به همراه باکتری­های مرجع تشکیل شد. در تجریه کلاستر تعداد 4 باکتری در کلاستر باکتری مرجع اشرشیا کلی٬ 4 باکتری در کلاستر کلبسیلا٬ 3 باکتری در کلاستر سودوموناس٬ 3 باکتری انتروکوکوس٬ 3 باکتری استافیلکوک اورئوس و تعداد 4 باکتری در کلاستر استافیلکوک اپیدرمیدیس قرار گرفتند. نتایج حاصل از شناسایی به روش­های بیوشیمی تایید کننده نتایج حاصل از شناسایی بوسیله تکنیک طیف سنجی FTIR بود.

نتیجه گیری: استفاده از این تکنیک در شناسایی باکتری­ها مورد مطالعه با وجود تنوع در ساختار و فیزیولوژی موفقیت آمیز بوده و توانایی این روش در شرایط اضطرار و جنگ­های ناهمتراز که شناسایی سریع و دقیق مزیتی مهم محسوب می شود بسیار مهم بشمار می رود.  روش FTIR به دلیل حساسیت و دقتی که در شناسایی باکتری­ها با طیف­های متنوع است. به دلیل حساسیت بالا داده­های زیادی تولید شده که تجزیه و تحلیل را مشکل می سازد و راه­حل این مشکل انجام مطالعات گسترده و بهینه سازی این تکنیک در باکتری­های مختلف اس

واژه‌های کلیدی: طیف‌سنجی تبدیل فوریه مادون‌قرمز، شناسایی باکتری، نزاجا
متن کامل [PDF 676 kb]   (2200 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 14 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها