:: دوره 4، شماره 13 - ( 12-1395 ) ::
جلد 4 شماره 13 صفحات 220-229 برگشت به فهرست نسخه ها
نوروتوکسین های بوتولینوم، یک تهدید واقعی از بیوتروریسم: یک مطالعه مروری کلاسیک
سیاوش حمزه پور*، مریم نجفی
گروه پاتوبیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (2129 مشاهده)

مقدمه: بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی بسیار خطرناک است که در اثر ورود نوروتوکسین های بوتولینوم به داخل خون و نهایتا به درون سلولهای عصبی ایجاد می شود. از این سو پتانسیل بسیار بالای کشندگی این نوروتوکسین ها باعث شده است که به عنوان یک عامل بیوتروریستی و نظامی مد نظر قرار گیرند.

روش کار: مطالعه حاضر یک مطالعه مقطعی می باشد که در آن از  منابع معتبر انگلیسی و فارسی و گزارش ها و داده های مربوط استفاده شده است. اطلاعات جمع آوری شده ازمنابع اینترنتی و تحقیقات منتشر شده طی سالهای 1990 تا  2016 مرتبط با موضوع در پایگاه های PubMed، Scopus، SID وGoogle Scholar با استفاده از کلمات کلیدی "Bioterrorism"،"Biological weapon"  و ""Botulism مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: در حال حاضر نوروتوکسین های بوتولینوم یکی از قوی ترین سموم شناخته شده در جهان می باشند. این توکسین ها دارای ساختار پلی پپتیدی بوده و از دو زنجیره سنگین و سبک که بواسطه یک پیوند دی سولفیدی به هم وصل شده اند، تشکیل شده است. زنجیره سبک یک متالواندوپپتیداز می باشد که بواسطه زنجیره سنگین وارد پایانه های عصبی شده و با تجزیه و شکست پروتئین های موسوم به مجموعه  SNAREمانع ترشح میانجی های عصبی به خصوص استیل کولین می شود. بدین ترتیب موجب فلج شده و در نهایت منجر به مرگ می شود.

نتیجه گیری: نوروتوکسین های بوتولینوم موارد تلفات و مرگ زیادی را به بار می آورد و اثرات ناگواری بر بهداشت عمومی دارد. لذا جهت جبران لطمات بهداشتی ناشی از آن به تلاش های گسترده ای برای آماده سازی مجدد بهداشت عمومی نیاز است.

واژه‌های کلیدی: نوروتوکسین بوتولینوم، بوتولیسم، بیوتروریسم
متن کامل [PDF 550 kb]   (5260 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/5/10 | پذیرش: 1396/5/10 | انتشار: 1396/5/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 13 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها