:: دوره 4، شماره 12 - ( 9-1395 ) ::
جلد 4 شماره 12 صفحات 140-146 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ابعاد شخصیتی در بیماران وابسته به مواد افیونی آلوده و غیر آلوده به ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی با جمعیت عمومی
فاطمه رنجبر کوچکسرایی*، وحید دنیوی، حبیب صدر
گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (1376 مشاهده)

مقدمه:HIV یکی از گسترده ترین اپیدمی ها در جهان در حال حاضر می باشد. تقریباً تمام موارد آلودگی به HIV ناشی از رفتارهای پرخطر مثل سوء مصرف مواد و رفتارهای پرخطر جنسی می باشد و ویژگیهای شخصیتی نقش مهمی در این مورد بازی می کنند. درک ویژگیهای شخصیتی افراد آلوده به HIV می تواند در برنامه های پیشگیرانه HIV و همچنین اداره و درمان این بیماران مفید باشد. این مطالعه ابعاد شخصیتی افراد وابسته به مواد آلوده به HIV و غیرآلوده به HIV و جمعیت عمومی را مقایسه کرده است.

روش کار: 40 بیمار وابسته به مواد HIV مثبت  و 40 بیمار وابسته به مواد HIV منفی مورد ارزیابی شخصیتی با پرسشنامه شخصیتی NEO قرار گرفتند. نتایج بدست آمده از هر دو گروه با نمرات جمعیت عمومی مورد مقایسه قرار گرفتند.

یافته ها: در مقایسه با جمعیت عمومی نوروتیسیسم در هر دو گروه HIV مثبت و HIV منفی وابسته به مواد از میانگین جمعیت عمومی بالاتر بود و برونگرایی، Openness و قابلیت توافق در گروه HIV مثبت و Openness مسئولیت پذیری در گروه HIV منفی از میانگین جمعیت عمومی پایین تر بود.

نتیجه گیری: در این مطالعه در گروه HIV مثبت و گروه HIV منفی نسبت به جمعیت عمومی میزان نوروتیسیسم بالا و میزان برونگرایی پایین تر بود و این ترکیب ابعاد شخصیتی با ترکیب ابعاد شخصیتی شایع در بیماران آلوده به HIV (نوروتیسیسم بالا و برونگرایی بالا که به اصطلاح برونگرایان بی ثبات نامیده می شوند) متفاوت می باشد.

واژه‌های کلیدی: شخصیت، ویروس نقص ایمنی انسانی، وابستگی به مواد.
متن کامل [PDF 473 kb]   (364 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/4/23 | پذیرش: 1396/4/23 | انتشار: 1396/4/23


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 12 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها