:: دوره 4، شماره 12 - ( 9-1395 ) ::
جلد 4 شماره 12 صفحات 133-139 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر 8 هفته تمرین مقاومتی به همراه مصرف مکمل دارچین در شاخص‌های گلایسمیک مردان چاق
علی اکبر نقوی مقدم، مصطفی شیراوند*
علوم پزشکی گیلان
چکیده:   (1747 مشاهده)

مقدمه: بیماری چاقی یکی از عوامل ایجاد کننده دیابت می­باشد، از طرف دیگر انجام تمرینات مقاومتی عملکرد انسولین را در عضلات اسکلتی افزایش می­دهد و تحمل گلوکز را بهبود می­بخشد.

 مواد و روش­ها: در پژوهش حاضر برای بررسی اثر تمرینات مقاومتی به همراه مصرف دارچین بر شاخص های گلایسمیک مردان چاق، 40 نفر مرد جوان و چاق به صورت تصادفی به 4 گروه (مکمل، تمرین، تمرین+ مکمل، کنترل) تقسیم شدند. گروه مکمل و تمرین+مکمل روزانه 3 عدد کپسول 380 میلی­گرمی دارچین به مدت 8 هفته دریافت می­نمودند، گروه تمرین و کنترل در این مدت به مصرف دارو نما پرداختند. در مدت 8 هفته فقط گروه تمرین و تمرین+مکمل به تمرینات مقاومتی 3 روز در هفته می­پرداختند در این مدت گروه مکمل و کنترل هیچ گونه تمرین مقاومتی انجام نمی­دادند و به زندگی روزمره خود پرداختند. از تمام آزمودنی ها قبل و بعد از 8 هفته پروتکل تحقیقی برای اندازه گیری مقدار گلوکز خون و انسولین و شاخص مقاوت به انسولین، خون گیری به عمل آمد. داده ها با آنالایز واریانس یک طرفه و T همبسته تحلیل شد.

یافته­ها: مقدار گلوکز و مقاومت به انسولین در گروه تمرین و تمرین + مکمل پایین تر از گروه مکمل و کنترل بود اما تفاوت معنی­داری در میان 4 گروه دیده نشد.

نتیجه­گیری: تمرینات مقاومتی به تنهایی و همراه با مکمل دارچین و همچنین مصرف دارچین به تنهایی، تأثیری بر شاخص­های گلایسمیک نخواهد گذاشت.

واژه‌های کلیدی: تمرینات مقاومتی، شاخص‌ های گلایسمیک، مکمل دارچین، مردان چاق
متن کامل [PDF 576 kb]   (1389 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/4/23 | پذیرش: 1396/4/23 | انتشار: 1396/4/23


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 12 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها