:: دوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) ::
جلد 4 شماره 10 و 11 صفحات 5-10 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش بینی ادراک بیمار از همدلی پزشک بر اساس ادراک طرد شدگی و احساس پیری در سالمندان عضو کانون بازنشستگان نیروهای مسلح
اطهر رجبی*، سمیه کاظمیان، معصومه اسمعیلی
چکیده:   (1590 مشاهده)

مقدمه: هدف پژوهش حاضر پیش بینی ادراک بیمار از همدلی پزشک بر اساس ادراک طرد شدگی و احساس پیری در سالمندان عضو کانون بازنشستگان نیروهای مسلح بود. 
روش کا ر: برای این پژوهش 153 نفر از اعضای کانون بازنشستگان نیروهای مسلح با روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند و اقدام به تکمیل مقیاس ادراک بیمار از همدلی پزشک جفرسون، پرسشنامه احساس پیری و مقیاس ادراک طرد شدگی نمودند. داده ها با استفاده از روش های آماری همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه به روش همزمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ه ا : نتایج تحلیل نشان داد که بین همدلی ادراک شده و ادراک طردشدگی و همچنین بین همدلی ادراک شده و احساس پیری رابطه ی معناداری وجود ندارد، به علاوه اینکه متغیرهای ادراک طرد شدگی و احساس پیری پیش بینی کننده ی مناسبی برای همدلی ادراک شده نیستند.
نتیجه گیر ی: با توجه به اینکه سالمندان و بازنشستگان از جمله گروه های سنی هستند که به دلیل کاهش توانایی های جسمی و روانی به پزشکان نیازعمده ای دارند، و ویژگی های مرتبط با سن شان بر نوع ادراک آن ها تاثیر می گذارد، لازم است که به آموزش مهارت همدلی به پزشکان و پرستاران اهمیت بیشتری داده شود.

واژه‌های کلیدی: ادراک بیمار از همدلی پزشک، ادراک طرد شدگی، احساس پیری، سالمندان بازنشسته، نیروهای مسلح
متن کامل [PDF 500 kb]   (847 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/4/1 | پذیرش: 1396/4/1 | انتشار: 1396/4/1


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها