:: دوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) ::
جلد 4 شماره 10 و 11 صفحات 90-80 برگشت به فهرست نسخه ها
فناوری نانو و طب نوین: کاربردهای فناوری نانو در پزشکی
علیرضا تهمتن، جواد چاراستاد، عماد بهبودی، سید جواد حسینی شکوه، محمد براتی*
چکیده:   (3679 مشاهده)

مقدمه: فناوری نانو یکی از شاخه های نوین و جذاب پژوهشی است که فرصت های قابل توجهی را برای تحولات جدید در شاخه های مختلف علوم عرضه می کند. در سال های اخیر طب مدرن تبدیل به یکی از شاخه های اصلی پژوهش های فناوری نانو شده و در آینده علم پزشکی می تواند تا حد زیادی از این فناوری بهره مند شود. بکارگیری فناوری نانو در صنایع نظامی - امنیتی به خصوص در زمینه طب نظامی نیز در دهه اخیر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. هدف از این مقاله ارائه قابلیت ها و کاربردهای نوین فناوری نانو در حوزه پزشکی و مرور چشم انداز آینده این فناوری می باشد.

روش کار: مطالعه حاضر یک مطالعه مروری از نوع روائی می باشد که از طریق جستجو در پایگاه با استفاده از Irandoc و Scopus ،Google scholar ،PubMed های معتبر علمی از قبیل کلید واژه های فناوری نانو، طب نوین، طب نظامی، درمان، تشخیص و پیشگیری اخرین اطلاعات بدست آمده است.

یافته ها : فناوری نانو دارای قابلیت کاربرد در انواع اعمال پزشکی و مهندسی زیستی می باشد. حاملین بر پایه نانو و ادجوانت های نانویی قابلیت بالایی را در حوزه واکسن از خود نشان داده اند و بی شک در آینده ی این حوزه نقش اساسی خواهند داشت. دستاوردهای اخیر نشان می دهد که نانوذرات می توانند در روش های تشخیصی، تولید کیت و زیست حسگرها و نصویربرداری مغناطیسی کاربرد داشته باشند. اخیرا فناوری نانو بر روش های نوین و جایگزین حمل و ارائه داروها و افزایش کارآمدی آنها در درمان سرطان تمرکز دارد.

نتیجه گیری: فناوری نانو منشا مواد جدیدی است که فرصت های زیادی را برای تحولات جدید در شاخه های مختلف علوم پزشکی عرضه می کند و در حال حاظر این فناوری متمرکز بر روش های نوین و در حال توسعه ی پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های مختلف به ویژه سرطان می باشد.

واژه‌های کلیدی: فناوری نانو، طب نوین، درمان، تشخیص، پیشگیری
متن کامل [PDF 634 kb]   (8301 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/5/30 | پذیرش: 1395/10/5 | انتشار: 1396/4/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها