:: دوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) ::
جلد 4 شماره 10 و 11 صفحات 63-71 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر نقش ورزش و آمادگی جسمانی در سلامتی و توانمندی نیروهای نظامی
محمد حسن مجلسی، سعید سپهری فر*، محسن متشکر آرانی
اداره بهداشت و درمان نزاجا
چکیده:   (3118 مشاهده)

مقدمه: ورزش منظم و فعالیت بدنی باعث افزایش تأثیرات مثبت روحی-روانی و جسمی می­شود و همچنین در مقابله با عوارض احتمالی در عوامل استرس­زا مؤثر است و از ابتلا به بیماری­های مزمن و شدید جلوگیری می­کند. این مقاله به این موارد می­پردازد: تاریخچه­ای خلاصه از مزایای ورزش و فعالیت بدنی بر سلامتی، همراه با بحث در زمینه تقویت اراده و روان و چگونگی ارتباط آن­ها با سلامتی و آمادگی جسمانی، چگونگی افزایش مقاومت جسمی، مفهوم بالینی سبک زندگی بی تحرک؛ ارتباط آمادگی جسمانی و عملکرد و سلامتی نیروهای نظامی می پردازد.

روش کار: کلیه منابع در دسترس با استفاده از کلمات کلیدی مناسب در این مقاله مروری آورده شده است. اکثریت منابع به زبان انگلیسی و برخی به زبان فارسی بودند.

یافته ها: ورزش و آمادگی جسمانی با بسیاری از فاکتورهای مورد نیاز برای سلامتی مرتبط است. بر همین اساس ترویج و افزایش آمادگی جسمانی یک راه برای بدست آوردن سلامتی در نیروهای نظامی است. بر اساس یافته­های قظعی و موثق علمی جدید و قدیم ورزش و آمادگی جسمانی اثر استرس را کاهش و موجب تأثیرات سودمند جسمی و روحی می­شود، همچنین از ابتلا به بیماری­های مزمن و عوارض ناشی از استرس جلوگیری می­کند.

نتیجه گیری: با توجه به کمبود مطالعات بومی نیاز به تاسیس یک مرکز تحقیقاتی در بالای هرم تشکیلات نیروهای مسلح با متخصصین آگاه و توانمند به منظور پایش آمادگی جسمانی، بازنگری نوبه ای آزمون ها، تجدید نظر در دستورالعمل ها و وضع جدید آن ها مطابق با نیاز ها و ماموریت های نیروهای نظامی و انجام مطالعات برای تعیین واقعی شاخص های آمادگی جسمانی بومی پیشنهاد می شود.

واژه‌های کلیدی: ورزش، آمادگی جسمانی، نیروهای نظامی
متن کامل [PDF 593 kb]   (7587 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/1/23 | پذیرش: 1395/4/14 | انتشار: 1396/4/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 10 و 11 - ( 5-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها