:: دوره 3، شماره 6 - ( 3-1394 ) ::
جلد 3 شماره 6 صفحات 40-48 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی قدمهای دوازده گانه گروه NA با اصول و تعالیم اسلامی
حامده خادم جهرمی، جلیل رجبی، رحیم رئوفی جهرمی*
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
چکیده:   (3015 مشاهده)

مقدمه: اعتیاد و سوء مصرف مواد یکی از ریشه دارترین و پیچیده ترین مسائل اجتماعی جوامع امروز می باشد که گستره ای جهانی پیدا کرده است. پژوهش حاضر با هدف بررسی تطبیقی قدمهای دوازده گانه گروه NA با اصول و تعالیم اسلامی با روش پژوهش اسنادی صورت گرفته است.

روش کار: این تحقیق، در رده تحقیقات کاربردی به حساب آمده؛ وبه عبارت دیگر به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می شود. از نظر نحوه گردآوری داده ها، تحقیق حاضر در زمره تحقیقات اسنادی قرار می گیرد.

یافته ها: بر این اساس با بررسی و مطالعه اطلاعات موجود در خصوص گروه NA و قدمهای دوازده گانه آن و تحلیل و تطبیق آنها با اصول و تعالیم اسلامی، نتایج بیانگر این امر بود که محور های اصلی در این قدمها خودشناسی، توبه، توکل، تسلیم، اقرار به گناه، وفای به عهد، جبران خسارت و ... است و  هر چند انجمن معتادان گمنام یک سازمان مذهبی نیست و نماینده مکتب اعتقادی خاصی نمی باشد اما با این وجود خواسته یا ناخواسته منطبق بر تعالیم دین مبین اسلام است. همچنین با بررسی سایر ادیان بزرگ جهان همچون زرتشت، یهود و مسیحیت عملا با مجموعه ای از عناصر مشترک مواجه شدیم که می توانیم آنها را اصول عمومی دینداری بنامیم و NA بی آنکه نامی از دین ببرد، به نوعی سراغ این اصول عمومی دینداری می­رود و با تاکید بر این اصول معتاد بی اراده را دارای اراده می سازد.

نتیجه گیری: بدین ترتیب چه در NA نامی از دین برده شود و چه نامی از دین نباشد محور قدمها، اصول اساسی و عمومی دینداری است ودر نتیجه  NAبا این اصول حیات دینی را محقق می سازد.

واژه‌های کلیدی: اعتیاد، NA، قدم های دوازده گانه، دین، اسلام
متن کامل [PDF 459 kb]   (5799 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/8/3 | پذیرش: 1394/8/3 | انتشار: 1394/8/3


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 6 - ( 3-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها